Rozhovor, nielen o ekológií, s Adrianou Špronglovou

Aj keď jej hlas poznáte z rádia a tvár z televíznej obrazovky, stavím sa, že je pár vecí, ktoré ste o nej nevedeli :) Adriana Špronglová, lektorka jógy sa s nami podelila o (minimalistickom) duchu Vianoc u nej doma. :)

Máš pocit, že žiješ inak - v duchu zodpovednosti voči planéte?

Snažím sa žiť zodpovednejšie, ale naozaj si myslím, že sa dá robiť oveľa viac. Kým sa mi nové návyky zautomatizujú, chce to naozaj viac premýšľať vopred, ale poznám ľudí, ktorí žijú zero waste a vidím, že keď sa chce, naozaj to ide. 

Kedy si si začala uvedomovať túto zodpovednosť? Resp. musela by si sa veľmi premáhať, keď by si napr. vzala so sebou vrecúška na nákup? Alebo obed, či kávu so sebou do vlastných nádob?

Taký základ ako separovanie, neplytvanie, žiadne extrémne nakupovanie to som mala v sebe prirodzene odmala. Pred pár rokmi som pracovala pre filmový festival Ekotopfilm a dostala som sa k úžasným filmom a informáciám, ktoré mi otvorili oči a pocítila som, že chcem zmeniť svoje správanie. Keď milujem prírodu, nemôže mi byť jedno, v čom periem, čo dýcham či jem. Zobrať si so sebou nákup do vrecúška, či vlastnej nádoby je podľa mňa úplne najmenej, čo môžeme urobiť a malo by to byť samozrejmosťou. Nie vždy sa to podarí aj mne. Keby sme sa však viacerí “aspoň” snažili - aj to urobí veľa. Už sa to však deje a to ma teší. 

Myslíš, že sa dá motivovať iných žiť zodpovednejšie?

Určite áno, ale urobiť to cez svoje správanie a pozitívny príklad. Nie také to  “ekoterorizovanie” svojho okolia. Každý má svoj čas.

Je niečo, čo si z “konzumného” života proste “neodpustíš”? Máš nejakú závislosť?

Cestovanie a teda občas lietanie. Ale nepreháňam to. Nemám auto a po Bratislave sa vozím zásadne len na bicykli alebo MHD. Keď cestujem sama využívam “spolujazdu”. Mám s tým len dobrú skúsenosť.

Vianoce, čistota, darčeky..

Čo ty a Vianoce? Aké tradície dodržiavate na Vianoce?

Vianoce mám veľmi rada, my ich prežívame najmä posledné roky minimalisticky. Každý dostane jeden darček a stačí. Potom to nie je o predvianočnom naháňaní a sadaní si k stolu s vyplazeným jazykom po zem, ale o skutočnej pohode. Pečieme tradične len medovníky a keď tak ešte nejaký zdravý koláčik, ktorý máme radi. Uvarí sa kapustnica, ja spravím zeleninový šalát, pečené zemiaky a k tomu rybka. Mám rada čisto a upratané po celý rok, takže “detailneišie pulírovanie” ma prepadne hocikedy priebežne počas roka.

Mam doma ešte zvyšky starých čističov, ktoré nechcem vyhodiť a občas ich použijem, ale inak mám v poličke len eko produkty, ideálne čapované do vlastnej nádoby.

Všade na nás „útočí“ množstvo lesklého darčekového papiera, „black Friday“ a iné.. myslíš, že sa dajú prežiť Vianoce aj v duchu “zerowaste”?

Tiež nakupujem, ale snažím sa s mierou a naozaj to, čo potrebujem. Keď tak, nech je to kvalitne a už to aj niečo vydrží a pri oblečení je to aj nadčasové a ľahko kombinovateľné. Počas roka odkladám papierové tašky alebo obaly, v ktorých som niečo dostala a potom ich znova využijem. Medzi blízkymi kamarátmi máme už aj “putovné” tašky, ktoré kolujú. Na Vianoce, keď tak kupim recyklovaný papier na balenie a použijem ten. 

A čo darčeky? V ostatnom období sú darčeky o kvantite a množstve baliaceho papiera...čo si o tom myslíš ty?

U ná je to naozaj tak, že darčeky s mierou a o to viac sa z nich potom aj tešíme.

Tipy

Veľa ľudí, by chcelo spraviť niečo pre našu planétu, ale nevedia, kde začať. Mohla by si dať našim čitateľom aspoň dva-tri svoje osvedčené vylepšováky resp. tipy zo svojich skúseností?

Základ pre mňa je fľaša na vodu, vlastná taška, vrecúška na potraviny, nakupovať len toľko, koľko zjem, nech sa neplytve jedlom, premyslieť si či naozaj musím ísť autom alebo radšej sadnem na bicykel či vlak. Zamyslieť sa či naozaj potrebujem tie nové topánky, odkiaľ sú vyrobené a či mi vydržia aj viac sezón. Podporím radšej slovenských poctivých výrobcov ako dovoz z druhého konca sveta. Veci sa nemusia hneď vyhadzovať. Dajú sa opraviť, prešiť, podarovať. A nie je pre mňa hanba točiť svoj šatník dookola aj na rôznych eventoch a pri otázke nemala si toto náhodou na sebe už minule, odpoviem áno a dám si to aj nabudúce. 

Čo by si označila za „svoj“ najväčší eko, resp. zerowaste objav? A dnes si už možno bez neho nevieš predstaviť život..

Asi vermikompostér do bytu a moje kalifornské dážďovky, ktoré premieňajú bioodpad na kvalitné hnojivo. Je úžasné ako sa zníži množstvo odpadu v domácnosti. Odporúčam vyskúšať. A tiež mám rada bavlnene odličovacie tampóniky a beeswrapy na zlepeňáky do hôr, ktoré sa dajú ľahko vyrobiť aj doma.

V súčasnosti je veľmi jednoduché sledovať ľudí online – je niekto, kto je tvojou inšpiráciou? Či už na SK, resp. aj v zahraničí?

Sledujem na IG @kompostuje.me, @ecohero, @doposlednejomrvinky, @zerowastehome od Bei Johnson @dikycaukoplasty

IMG_3068 (1)

Foto: archív Adriana Špronglová