Príbeh ekonetky

Ahoj, volám sa Mirka, som mamina troch malých detičiek. Ekonetka je moja srdcovka, náš rodinný projekt. Žijeme ekologicky - ja, môj partner Martin, aj naše deti. Učíme ich vážiť si veci – opraviť, požičať, vymeniť, kúpiť si z druhej ruky, namiesto neustáleho kupovania nových vecí a zbytočného plytvania. Uprednostňujeme zážitky a spoločne strávený čas pred materiálnymi darčekmi. Ukazujeme deťom, ako urobiť niečo pre čisté oceány, pre záchranu našej planéty a prostredia, v ktorom žijeme. Je to náš každodenný príbeh.

Kedy som začala zmýšľať ekologicky a bezodpadovo?

Keď si spomínam, vlastne sme sa doma vždy snažili žiť ekologicky, dávno predtým ako sa zero waste pojem stal trendom.  Zlom ale nastal počas materskej s prvou dcérkou, keď som začala veľa čítať, mnohé si všímať a uvedomovať si, koľko zbytočného odpadu denne vyprodukuje naša domácnosť. Zamýšľala som sa nad tým, ako by nám ekologické obaly zjednodušili život,  ako by takéto správanie nás všetkých, pomohlo celej planéte. No a niekde treba začať. Kde inde ako od seba…

Prať plienky možno nie je in, ale je eko

Kedy ma ekologická a bezodpadová domácnosť definitívne dostala? Keď som sa stala prvýkrát matkou. Ako prvé som hľadala ekologické náhrady v kúpeľni. Na moje prekvapenie, bolo to jednoduchšie, ako som čakala. Nahradila som jednorazové odličovacie tampóny bavlnenými, sprchové gély a šampóny tuhými mydlami a šampónmi... A starostlivosť o dcérku? Namiesto pampersiek látkové plienky. Možno si poviete, tá si ale zavarila, ale opak bol pravdou. Žiadne plné smetné koše, ani zbytočné mesačné výdavky.

Kedy vznikol nápad spustiť eshop ekonetka?

Ekologickú kúpeľňu sme už mali poriešenú. V čase, keď som začala uvažovať nad eshopom, som hľadala alternatívy za jednorazové produkty v kuchyni. Všetko bolo zvládnuteľné, až na jeden produkt. Na Slovensku ste dovtedy márne hľadali náhradu plastovej fólie. Trávila som noci a dni na internete, až som JU našla. Bol to obal na potraviny z bavlny, včelieho vosku, jojobového oleja a živice, dnes tzv. voskovaný obrúsok. Oslovili sme priamo výrobcu Bee's Wrap a priniesli ho na slovenský trh, z čoho som mala obrovskú radosť. Sme výhradným dovozcom tejto značky a veľkoobchodným zástupcom pre Slovensko. Medzičasom sme portfólio produktov na ekonetke rozšírili aj o iné zaujímavé a na slovenskom trhu nové značky, vychytávky a ekologické produkty ako Vejibag, Stasher, SoapLift, Food Huggers a rCUP. Zároveň u nás nájdete všetko pre vašu bezodpadovú domácnosť na jednom mieste.

Eko zmýšľať a žiť môžete aj vy, začnite dnes

Objednávky vám balíme do kartónových krabíc pomocou papierovej pásky. Na vyplnenie priestoru v krabici používame papierové výplne (výnimočne plastové, ktoré nám však boli doručené buď v balíkoch od dodávateľov, alebo iným spôsobom). Recyklujeme a využívame, čo sa dá, ďalej. Faktúru vo vašom balíku nečakajte, zašleme vám ju emailom.

Ale to nie je nič, čo nemôžete robiť aj vy.  Verte, že vaše deti sa rady pridajú. Baví vás behať do obchodu a kupovať jednorazové veci, ktoré vám každú chvíľu dôjdu? Chodiť stále so smetím a hromadiť odpad, ktorý v takom množstve vôbec tvoriť nemusíte? Zjednodušte si život.

Začnite napríklad ekologickými produktami z ekonetky, vďaka ktorým šetríte životné prostredie pre deti a ďalšie generácie. Myslite aj na zajtra.

Vaša ekonetka, Mirka s rodinou.

 

 IMG_4346

 Foto: Alex Kiňová