• 1 z 5
 

Dobrý život

 

Aristotelovský dobrý život. Je v dnešnej konzumnej spoločnosti možný?

Ako žiť, aby sme boli šťastní, druhým užitoční a zároveň rešpektovali prírodu? Odpoveď na túto otázku sa pokúša hľadať táto kniha. Pre niekoho môže byť prekvapením, že na to, či prežijeme radostný a plný život, má oveľa väčší vplyv naše okolie ako vlastné rozhodovanie. Väčšia časť knihy sa teda venuje skúmaniu piatich najdôležitejších ekosystémov, v ktorých trávime svoje životy: rodiny, školy, firmy, spoločnosti a planéty.

Kniha je v českom jazyku.

Dostupnosť Vypredané
€25,90
€21,58 bez DPH
Značka PeopleComm
Kategória Knihy
Položka bola vypredaná...
 

Ako žiť, aby sme boli šťastní, druhým užitoční a zároveň rešpektovali prírodu? To vieme v našej kultúre prinajmenšom už od Aristotela. Dnes žijeme v najbohatšej civilizácii, ktorá kedy na tejto planéte existovala, a napriek tomu čelíme mnohopočetným krízam, od klimatickej cez hrozby spojené s narastajúcimi nerovnosťami, nástupom umelej inteligencie, cez extrémizmus až po kolabujúcu demokraciu. Je dobrý život, ako ho definoval práve Aristoteles, dnes vôbec možný? Odpoveď na túto otázku sa pokúša hľadať táto kniha. Pre niekoho môže byť prekvapením, že na to, či prežijeme radostný a plný život, má oveľa väčší vplyv naše okolie ako vlastné rozhodovanie. Väčšia časť knihy sa teda venuje skúmaniu piatich najdôležitejších ekosystémov, v ktorých trávime svoje životy: rodiny, školy, firmy, spoločnosti a planéty.

Každý spoločenský systém má svoj zidealizovaný obraz aj svoj tieň, ktorý býva bežnému človeku hocikedy skrytý. Kniha preto odkrýva podstatu aj tiene týchto prostredí a pomáha čitateľovi získať ucelenejší pohľad na realitu, v ktorej žijeme. Aj napriek tieňom však presvitá nádej: v každej kapitole je vždy aj náčrt alternatív, ktoré smerujú k dobrému životu.

Kniha má 640 strán a 1465 poznámok pod čiarou a vznikala dlhých päť rokov.

Prečo si prečítať?

Jedná sa o najúplnejšiu knihu s témou kvality života v dnešnom svete od vydavateľstva PeopleComm.

Nahliadnete tu pod pokrievku základných oporných bodov nášho sveta - nukleárnej rodiny, štátnej školy, nadnárodnej korporácie, rastového kapitalizmu, ekologickej krízy a získate v koncentrovanej podobe množstvo dôležitých súvislostí.

Dozviete sa, čo je to dobrý život a ako ho žiť (nápoveda: je to dosť inak, než je nám predstierané).

Pretože podľa reakcií je to kniha, ktorá má potenciál zapáliť revolúciu alebo aspoň prispieť k urýchleniu evolúcie.

Podľa ohlasov je to veľmi zrozumiteľne písaný manuál na to, ako riešiť problémy ako sú rozdelená spoločnosť a klimatická kríza.

V knihe sa dozviete:

Čo je to dobrý život alebo skutočné hlboké šťastie. Aký je rozdiel medzi radosťou a radovánkami?

Akých desať mýtov, ktoré nám odovzdala naša kultúra, utvára náš dnešný pohľad na svet?

Dnešná rodina ako miesto, kde sa učíme žiť – až príliš často osamelá matka na rodičovskej samotke čaká na otca, ktorý prichádza domov iba prespať. Čo s tým?

Dnešná škola ako miesto, kde sa učíme pracovať – stále prípravka poslušných továrenských robotníkov. Odkiaľ škola vzišla, ako funguje a ako ju transformovať, aby bola školou života, prípravkou na 21. storočie?

Dnešná firma – základný stavebný systém nášho ekonomického systému, teda aj našich životov. Kde sa vzala, ako (naozaj) funguje, v čom všetkom ovplyvňuje naše životy, prečo a v čom všetkom sa musí zmeniť?

Náš spoločenský systém, ktorý je tým, čím je operačný systém pre počítače: Určuje možnosti fungovania jednotlivých aplikácií/občanov. Desať hrozieb, ktorým aktuálne čelíme. Ako sa im postaviť?

Planéta ako bezodná chladnička a bezodný odpadkový kôš. Sedem elementov ekologickej krízy. Čo treba urobiť, aby sme zvrátili nebezpečenstvá, ktoré nám hrozia.

Autor Tomáš Hajzler sa profesne venuje téme práce a budúcnosti podnikania. Do Česka priniesol hnutie Sloboda v práci, koncepciu slobodnej firmy a spoluzaložil spoločenstvo organizácií Slušná firma a PeopleComm, ktoré vedie s víziou najekologickejšieho európskeho vydavateľstva, to všetko s cieľom prispieť k zmene spôsobu, akým sa v Česku a na Slovensku podniká a pracuje. V pražských Modřanoch spoluzaložil skupinu „KPZ“ (komunitou podporované poľnohospodárstvo) a v Prahe potom stál pri zrode prvého českého spolkového potravinového obchodu „Obživa“. Je spoluautorom projektu „Späť k jedlu“, podporuje české Zero waste hnutie a ako dobrovoľník pomáha v základnej škole svojich detí. O témach novej práce, budúcnosti podnikania, výchovy, vzdelávania a miestne ukotveného zodpovedného života píše a prednáša od roku 2007. S manželkou Petrou, dcérami Valérií a Valentýnou, fenkou Haluškou a so susedmi žije, pracuje a záhradníči v bezobalovej a bezautomobilovej domácnosti v pražských Komořanoch, kde sa snaží prispievať k miestnemu susedskému životu.

Počet strán: 640 strán

Väzba: šitá, ekologická

Rozmer: 23,5 x 16,7 cm

Hmotnosť: 1036 g

ISBN: 978-80-87917-56-5, ePUB: 978-80-87917-57-2, MOBI: 978-80-87917-58-9

Rok vydania: 2021

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať hodnotenie
Nevypĺňajte toto pole: